Media as a means of Dialogue:

Designing projects that relate to using media as a means of dialogue between interethnic communities within the country and the region, KosovaLive works in building long lasting understanding, cooperation and peace.

From high level Kosovo-Serbia forum, involving politicians, journalists, community leaders and other dignitaries, to journalist conferences and exchanges, KosovaLive has been a leader in breaking the ice in inter-ethnic communication, ever since the early days of post war.

Kurti- Henry: Siguria në vend është prioritet i përbashkët i institucioneve të Kosovës dhe KFOR-it

Kurti- Henry: Siguria në vend është prioritet i përbashkët i institucioneve të Kosovës dhe KFOR-it

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka pritur sot në zyrën e tij Shefin e Stafit të KFOR-it, Gjeneral Brigadierin e Ushtrisë Amerikane në Kosovës, Larry Henry. Gjenerali Brigadieri Henry i uroi suksese kryeministrit Kurti për detyrën e re. Kryeministri Kurti e falënderoi për urimin dhe shprehu mirënjohjen për rolin dhe rëndësinë e Shteteve të...

Ambasadori amerikan konfirmon mbështetjen për sektorin e arsimit

Ambasadori amerikan konfirmon mbështetjen për sektorin e arsimit

Ministrja e Arsimit, Shkencës Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci dhe zëvendësministri, Dukagjin Pupovci kanë pritur  ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, zëvendësshefin e sektorit për marrëdhënie me publikun në...

277 raste me COVID-19 gjithsej 101.794, shëruar 87.423, vdekur 2.086

277 raste me COVID-19 gjithsej 101.794, shëruar 87.423, vdekur 2.086

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë së Kosovës përmes postimit në rrjetin social Facebook, ka publikuar rastet e të infektuarve me COVID-19, më 19.04.2021. Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...

Abdixhiku përkujton Heroin e Kosovës, Sali Çekaj  

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku në 22 vjetorin e rënies, përkujton dhe nderon veprën e Sali Çekajt.  Rezistencën e tij politike e nisi përmes aktivitetit në Lidhjen Demokratike të Kosovës, krah Presidentit Historik dr. Ibrahim Rugova. Në kohën kur i nevojitej më së...

Qeveria miraton masa të reja për parandalimin dhe luftimin e pandemisë

Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e...

Kryeministri Kurti nderon dëshmorët e Prishtinës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka bërë sot homazhe te varret e dëshmorëve të Prishtinës, në Velani. “Dëshmorët e kombit e bashkojnë popullin”, tha...

Online Reach

Tens of Millions

Online Readership and Viewership

1,000,000+

Online Reach

Tens of Millions

Online Readership and Viewership

1,000,000+

Online Reach

Tens of Millions

Online Readership and Viewership

1,000,000+

MANUALS

Mekanizmat për mbrojtjen e gazetarëve nga dhuna online

Mekanizmi zaštite od online nasilja za novinara