Ndërtoni aftësi me trajnimet tona

Regjistrohu tani!

LAJMET E FUNDIT
320 raste me COVID-19 gjithsej 56.732, shëruar 49.982, vdekur 1.426

320 raste me COVID-19 gjithsej 56.732, shëruar 49.982, vdekur 1.426

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.683 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 320 raste pozitive.

THELLESISHT
Fëmijët pre e reklamave të ushqimit të shpejtë e të joshëndetshëm

Fëmijët pre e reklamave të ushqimit të shpejtë e të joshëndetshëm

Sipas hulumtimeve të “Shoqatës së Psikologëve Amerikanë”, rritja e numrit të reklamave të ushqimit të pashëndetshëm ka ndikuar edhe në rritjen e obezitetit te fëmijët. Ndërsa kjo mund të pasohet nga diabeti, sëmundjet kardiovaskulare dhe disa forma të kancerit, gjatë rritjes.

Inovacioni me shumë sfida, por me një të ardhme në Kosovë

Inovacioni me shumë sfida, por me një të ardhme në Kosovë

Sistemi i inovacionit në Kosovë përballet me një numër sfidash të rëndësishme. Performanca e saj është penguar nga një kombinim i faktorëve të ndryshëm, duke filluar nga koordinimi i politikave deri te mungesa e burimeve të dedikuara për të mbështetur inovacionin.