Build Skills with our trainings

Sign up now!

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Nën 21, 2019

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

Annea Hapciu, këshilltare për inovacion në Kosovalive, foli per qëllimin e organizimit të ngjarjes “Womair”.

E ftuar ishte Enisa Serhati, kordinatore e projektit “Healthier Kosovo” në UNDP, e cila foli për rëndësinë e cilësisë së ajrit në hapësirat e jashtme dhe të brendshme.

Gjithashtu Dion Deva, bashkëthemelues i “Te Pema” foli për llojet e bimëve si dhe për ndikimin e tyre në cilësinë e ajrit dhe në shëndetin e njeriut.

Gjatë ngjarjes pjesëmarrësit paten rastin t’i shohin edhe disa video edukative vetëdijësuese të cilat ishin punuara enkas me sygjerime për rritjen e cilësisë së ajrit.

Në fund të ngjarjes pjesëmarrësit morën lule të cilat shërbejnë për pastrimin e ajrit në ambientin ku jetojnë.

Ky aktivitet u organizua nga KosovaLive në kuadër të projektit “Healthier Kosovo”, të mbështetur nga Qeveria e Luksemburgut dhe implementuar nga UNDP Kosovo, UN Volunteers (UNV), World Health Organization (WHO).

https://www.facebook.com/pg/kosovalive.org/photos/?tab=album&album_id=10157431581490520

PUBLIKIME

LAJME

363 raste me COVID-19 gjithsej 55.498, shëruar 48.990, vdekur 1.405

363 raste me COVID-19 gjithsej 55.498, shëruar 48.990, vdekur 1.405

!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 363 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

THELLESISHT

Fëmijët pre e reklamave të ushqimit të shpejtë e të joshëndetshëm

Fëmijët pre e reklamave të ushqimit të shpejtë e të joshëndetshëm

Sipas hulumtimeve të “Shoqatës së Psikologëve Amerikanë”, rritja e numrit të reklamave të ushqimit të pashëndetshëm ka ndikuar edhe në rritjen e obezitetit te fëmijët. Ndërsa kjo mund të pasohet nga diabeti, sëmundjet kardiovaskulare dhe disa forma të kancerit, gjatë rritjes.

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

EDUKIM

Të rinjtë e të moshuarit e Kosovës të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Të rinjtë e të moshuarit e Kosovës të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Sipas Media Index 2018, të publikuar nga Open Society Institute në Sofie të Bulgarisë, shtetet në rajonin e Balkanit janë më të ndjeshmet dhe më të rrezikuarat në Evropë nga dezinformimi dhe lajmet e rreme. Kjo është kryesisht për shkak të nivelit të ulët të edukimit, numrit të lartë të mediave të kontrolluara nga shtetet apo intereset e bizneseve, dhe për nga mungesa e besimit në shoqëri. Kjo rrezikshmëri nga manipulimi dhe nga konsumimi pa filter i përmbajtjes në media, paraqet një rrezik të madh për rajonin dhe specifikisht për Kosovën.

BARAZI

Të rinjtë e të moshuarit e Kosovës të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Të rinjtë e të moshuarit e Kosovës të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Sipas Media Index 2018, të publikuar nga Open Society Institute në Sofie të Bulgarisë, shtetet në rajonin e Balkanit janë më të ndjeshmet dhe më të rrezikuarat në Evropë nga dezinformimi dhe lajmet e rreme. Kjo është kryesisht për shkak të nivelit të ulët të edukimit, numrit të lartë të mediave të kontrolluara nga shtetet apo intereset e bizneseve, dhe për nga mungesa e besimit në shoqëri. Kjo rrezikshmëri nga manipulimi dhe nga konsumimi pa filter i përmbajtjes në media, paraqet një rrezik të madh për rajonin dhe specifikisht për Kosovën.