Shihni

Arkivat

2.707 raste me COVID-19, shëruar 556, dy të vdekur

2.707 raste me COVID-19, shëruar 556, dy të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë së Kosovës përmes postimit në rrjetin social Facebook, ka publikuar rastet e të infektuarve me COVID-19, më 25.01.2022. Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon: Në...

Haxhiu: Lufta kundër korrupsionit po vlerësohet ndërkombëtarisht

Haxhiu: Lufta kundër korrupsionit po vlerësohet ndërkombëtarisht

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka njoftuar se sot, Transparency International ka njohur progresin në luftën kundër korrupsionit duke renditur Republikën e Kosovës në vendin e 87-të nga 180 vende. Haxhiu në postimin e saj në Facebook ka thënë se Kosova ka...

Kurti: Duhet të ndërmerren masa urgjente për gjendjen e qenve endacakë

Kurti: Duhet të ndërmerren masa urgjente për gjendjen e qenve endacakë

Prania e madhe e qenve endacakë, është problem për vetë qentë dhe mirëqenien e tyre, por është po ashtu i kthyer në problem të sigurisë së qytetarëve dhe të shëndetit publik në përgjithësi, tha kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në tryezën për diskutim...

Policia arreston një person, sekuestron armë dhe substanca narkotike

Policia arreston një person, sekuestron armë dhe substanca narkotike

Drejtoria Rajonale e Policisë Prishtinë ka ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme policore për të siguruar rendin dhe qetësinë publike në rajonin e Prishtinës dhe kjo duke punuar me vendosmëri dhe përkushtim për kapjen e personave që dyshohen të jenë të implikuar në...

ShSKUK: 158 pacientë në trajtim nga COVID-19

ShSKUK: 158 pacientë në trajtim nga COVID-19

Në Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës në trajtim janë 117 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë dhe 36 të tjerë post-Covid-19. Me oksigjeno-terapi janë 82 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë 4 pacientë. Raporti sipas...

KDI: Përparim në luftën kundër korrupsionit në Kosovë

KDI: Përparim në luftën kundër korrupsionit në Kosovë

Transparency International publikoi sot Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2021, i cili përdor një sistem llogaritjeje tëindeksit nga zero deri në 100 pikë, ku zero është niveli më i lartëi korrupsionit dhe 100 pikë do të thotë shoqëri pa korrupsion....

Mësimi, i imponuar, online vlerësohet jo gjithaq efektiv

Mësimi, i imponuar, online vlerësohet jo gjithaq efektiv

Ishin dy rastet e para me Covid-19 që detyruan Qeverinë e Kosovës të merr masa të rrepta për ta parandaluar përhapjen e virusit që tashmë kishte marrë përmasa të mëdha në të gjithë botën. Me 13 mars të vitit të kaluar u morën vendime nga ana e Qeverisë për mbylljen e...

COVID-19 çrregullon edhe ato pak aktivitete kulturore në Drenas

COVID-19 çrregullon edhe ato pak aktivitete kulturore në Drenas

Këngë e valle nuk hidhen më si dikur. Edhe pse ishin të rralla, prapë se prapë për qytetarët e Drenasit këto aktivitete ishin të mirëpritura në kohën kur ndodhnin.  Sot këto aktivitete i mungojnë edhe më shumë qytetarëve të kësaj komune, mbajtjen e të cilave e rëndoi...

Gjakovaret në biznes tejkalojnë paragjykimet e stigmatizimin

Gjakovaret në biznes tejkalojnë paragjykimet e stigmatizimin

“Je t’u pa shumë andrra’’ – ishte një nga fragmentet e filmit ‘’Zgjoi’’ të Blerta Bashollit, që i drejtohej një nga protagonisteve të filmit, e cila kishte vetëm një kërkesë, që të mos paragjykohej për faktin se ishte grua dhe kishte vendosur të punonte për familjen e...

Spektri i fizioterapisë po zgjerohet e popullarizohet 

Spektri i fizioterapisë po zgjerohet e popullarizohet 

A.K tregon për gjendjen e tij emocionale gjatë thyerjes së kyçit të këmbës. “Fillimisht ishte e vështirë, dhimbja ishte shumë e madhe dhe s’mund të ecja. Pas heqjes së gjipsit këmba tashmë kishte shumë humbje të masës muskulare dhe duhej të shkoja te fizioterapisti”,...

“Freelancing” po bëhet gjithnjë e më atraktiv

“Freelancing” po bëhet gjithnjë e më atraktiv

“Puna ‘freelancing’ është një punë me kosto të ulëta. Krejt çka të duhet është një laptop, dëgjuese, maus dhe një lidhje e fortë me internet edhe je i gatshëm për të punuar për secilëndo kompani”. Kështu e përkufizon punën “freelance” Dren Sopi, i cili aktualisht...

Noti, një përfitim përtej fizikut

Noti, një përfitim përtej fizikut

Kaltrina Selmanaj, ka përfunduar studimet Master në drejtimin e Fakultetit të Edukimit Fizik dhe sportit në Universitetin e Prishtinës. Në një intervistë për KosovaLive ajo tregon më shumë rreth aktiviteteve të notit të cilat i filloi në vitin 2013. Për të noti është...

Tregu i punës dhe arsimi ende funksionojnë si entitete të ndara!?

Tregu i punës dhe arsimi ende funksionojnë si entitete të ndara!?

Sot në Kosovë ka ekonomistë dhe juristë si asnjëherë më parë. Në vitin 2019, edhe ministri i atëhershëm i Arsimit, Shyqyri Bytyqi kishte thënë për media se Kosova ka juristë dhe ekonomistë për së paku edhe dhjetë vitet e ardhshme, e megjithatë numri i studentëve që...

Shëndetësia kosovare nën drejtimin e burrave

Shëndetësia kosovare nën drejtimin e burrave

Rreth 65 për qind e punonjësve shëndetësorë të punësuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet rajonale janë gra. Ndërkaq, në krye të 37 klinikave të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës qëndrojnë vetëm 8 gra, pjesa tjetër, 29 prej tyre janë burra....

Saga e “shpëtimit” të lumenjve të Deçanit nga betonimi vazhdon

Saga e “shpëtimit” të lumenjve të Deçanit nga betonimi vazhdon

Edhe ato kapacitete të pakta ujore në Kosovë, po rrezikohen nga tentativat e vazhduara të faktorit njeri për t’i shndërruar ato në hidrocentrale. Kjo dukuri, u shpërfaq së fundmi në një zonë të rrafshit të Dukagjinit, në Deçan. Banorët e Deçanit, tash e disa vite po...

Thirrje për aplikim: Punëtori mbi Edukimin Medial

Thirrje për aplikim: Punëtori mbi Edukimin Medial

Dëshironi që të mësoni më shumë rreth Edukimit Medial? Çdo ditë e më shumë teknologjia po avancohet dhe njerëzit po përdorin platforma për krijimin dhe distribuimin e informatave. Me zhvillimin e teknologjisë po bëhet çdo ditë e më i vështirë vlerësimi i lajmeve dhe...

Të rinjtë e të moshuarit të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Të rinjtë e të moshuarit të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Sipas Media Index 2018, të publikuar nga Open Society Institute në Sofie të Bulgarisë, shtetet në rajonin e Balkanit janë më të ndjeshmet dhe më të rrezikuarat në Evropë nga dezinformimi dhe lajmet e rreme. Kjo është kryesisht për shkak të nivelit të ulët të edukimit, numrit të lartë të mediave të kontrolluara nga shtetet apo intereset e bizneseve, dhe për nga mungesa e besimit në shoqëri. Kjo rrezikshmëri nga manipulimi dhe nga konsumimi pa filter i përmbajtjes në media, paraqet një rrezik të madh për rajonin dhe specifikisht për Kosovën.

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

THELLESISHT