Build Skills with our trainings

Sign up now!

Kryekuvendari Konjufca ngushëllon familjen Beqiri

Maj 19, 2021

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, nëpërmjet një telegrami, ka shprehur ngushëllime me rastin e ndarjes nga jeta të profesorit, mjeshtrit dhe kompozitorit të shquar shqiptar, Fahri Beqiri.

 

E nderuara familje Beqiri,

 

Me dhimbje dhe pikëllim të thellë morëm lajmin për ndarjen nga jeta të profesorit, mjeshtri të shquar dhe kompozitorit të madh shqiptar, Fahri Beqiri.

Profesor Fahriu, gjatë punës së tij gjysmëshekullore akademike, krijuese e artistike, edukoi breza të tërë studentësh dhe u shqua si autor i veprave të shumta monumentale muzikore, përfshirë edhe simfoninë antologjike “Skënderbeu”.

 

Në letërnjoftimin artistik të profesor Fahriut, ndër të tjera, hyn edhe kontributi i tij i çmuar në ansamblet “Shota”, “Ramiz Sadiku” e “Kastriotët” dhe themelimi i festivaleve të njohura “Akordet e Kosovës” e “Kosovarja Këndon”.

 

Profesor Fahriu nuk do të jetë më i pranishëm fizikisht, por do të mbetet i paharruar në mesin tonë me shpirtin e tij të madh fisnik e artistik dhe me trashëgiminë e pashterur artistike që ka lënë pas.

Po ashtu personaliteti dhe vepra kolosale e profesor Fahriut do të mbeten një monument i çmuar dhe trashëgimi vlerash të spikatura kombëtare për ne dhe për brezat e ardhshëm.

 

Ngushëllime familjes, miqve, bashkëpunëtorëve dhe mbarë komunitetin artistik. Qoftë i përjetshëm kujtimi për të! – shkruan në telegram kryekuvendari Konjufca, thuhet në komunikatën për media e Kuvendit të Kosovës.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM