Build Skills with our trainings

Sign up now!

Vdes kompozitori Kristë Lekaj

Jan 4, 2021

Ka vdekur kompozitori dhe dirigjenti Kristë Lekaj. Ai ka dhënë kontribut të madh në produksionin e Radiotelevizionit të Prishtinës dhe në Korin e Filharmonisë së Kosovës.

Lekaj diplomoi në Akademinë e Muzikës në Beograd, disa vjet ka qëndruar në Tiranë për të marrë mësime në fushën e kompozimit, kurse pas studimeve është kthyer në Prizren, ku punoi si pedagog në shkollën e muzikës.

Kristë Lekaj ka qenë aranzhues i shumë këngëve të muzikës argëtuese, dirigjent dhe krijues i veprave të muzikës serioze.

Ministrja Vlora Dumoshi ka ngushëlluar familjen, miqtë dhe bashkëpunëtorët e kompozitorit Kristë Lekaj.

“Më preku lajmi për ndarjen nga jeta të kompozitorit dhe dirigjentit, Kristë Lekaj.

Ndarja nga jeta e Kristë Lekajt është një humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare.

Ai dha kontribut të madh në produksionin e Radiotelevizionit të Prishtinës dhe për disa vjet në Korin e Filharmonisë së Kosovës.

Veprat e tij kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në fushën e muzikës.

I shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta familjes, miqve dhe bashkëpunëtorëve të kompozitorit, Kristë Lekajt.

I lehtë i qoftë dheu i Kosovës!”

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM