Build Skills with our trainings

Sign up now!

Në 23 vjetorin e Epopesë së UÇK-së, hapet ekspozita “Kujtesa e Kosovës: Familja Jashari-në dritën e betejës për liri”

Mar 5, 2021

Sot, në 23 vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përmes ekspozitës “Kujtesa e Kosovës: Familja Jashari – në dritën e betejës për liri”, Vlora Dumoshi ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit përmes postimit në faqen e saj në Facebook ka përkujtuar veprën e Kryekomanantit të UÇK-së, Adem Jashari dhe familjes së tij, shembullit të sakrificës dhe vetëflijimit për atdhe.

 

Ideali për të cilin luftoi dhe u flijua Adem Jashari bashkë me Familjen e tij, me shumë familje anekënd Kosovës, me mijëra pleq e të rinj, gra dhe burra, fëmijë e me mijëra dëshmorë u realizua me shpalljen e Pavarësisë me 17 shkurt 2008.

Sot, me krenari përkujtojmë jetën e atyre që u flijuan për Kosovën përgjatë udhëtimit tonë të shenjtë për liri dhe pavarësi.

Shëmbëlltyra e familjes Jashari është unike. Me rënien e Familjes Jashari për Kosovën po fillonte një epokë e re, epoka drejt çlirimit të Kosovës.

Ne, institucionet e Kosovës çdo ditë duhet ta kujtojmë këtë sakrificë dhe të frymëzohemi për unitet të popullit dhe zhvillimin e shtetit të Kosovës, për një Kosovë që do të kishin dëshirë ta shihnin vetë Adem Jashari dhe të gjithë heronjtë tjerë.

Lavdi jetës së Komandantit Legjendar, Adem Jashari!

 

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM