Build Skills with our trainings

Sign up now!

Kurti bëri homazhe te Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Mar 23, 2021

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në ditën e parë të punës në krye të Qeverisë, bëri homazhe te Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

Para medieve, kryeministri Kurti, tha se bashkë me u.d. të Presidentit dhe kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca dhe kryetarin e Komunës së Skenderajt, Bekim Jasharin, janë në Prekazin heroik e historik për të vendosur kurora me lule të freskëta te varri i Ademit dhe Hamzës.

Ata bënë homazhe te 59 të rënët në Epopenë e UÇK-së, më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998, të këtyre tre brezave që u flijuan për çlirim e për liri, për pavarësi e për bashkim, thuhet në komunikatën për media e Zyrës së Kryeministrit.

“Çdo herë kur marrim detyra të rëndësishme shtetërore, çdo pozitë e lartë institucionale, duhet të themelohet mbi kthimin dhe rikthimin tek Jasharajt dhe tek Prekazi, te ky kryeqytet i kryengritjes tonë kombëtare. Lavdi gjithë heronjve, dëshmorëve e martirëve të kombit, falë të cilëve ne jemi sot edhe të gjallë edhe gëzojmë lirinë që kemi”, tha kryeministri Kurti.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM