Build Skills with our trainings

Sign up now!

Kurti bën homazhe te varret e presidentit historik Rugova dhe veprimtarit Demaçi

Mar 24, 2021

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti i shoqëruar nga anëtarë të kabinetit qeveritar bëri sot homazhe te varri i presidentit Ibrahim Rugova.

Kryeministri Kurti tha se pas homazheve në Prekaz dhe Gllogjan, bëjnë homazhe te varri i presidentit historik Ibrahim Rugova, presidentit të parë të Kosovës, njëkohësisht edhe presidentit të parë të Kosovës së çliruar.

“Kujtojmë rolin dhe kontributin e tij përgjatë gjithë viteve të ’90-ta për ndërkombëtarizimin e çështjes së Kosovës që ishte tejet i vlefshëm për ndërhyrjen e madhe të aleancës më të fuqishme ushtarake në historinë e njerëzimit kundër Serbisë së Millosheviçit”, deklaroi ai.

Më tej kryeministri Kurti tha se bashkë më zëvendëskryeministrat, ministrat, në këtë mënyrë përkujtojnë se prej nga vijnë, respektojnë kontributin e të gjithëve dhe të sigurt ecin përpara për atë çfarë i kanë votuar qytetarët më 14 shkurt dhe kanë legjitimuar mbështetjen më 22 mars në Kuvend të Republikës.

Prej aty, kryeministri Kurti bëri homazhe edhe te varri i veprimtarit Adem Demaçi, duke thënë se 24 marsin sivjet si Qeveri e re e Republikës së Kosovës e filluan te njëri Adem te Adem Jashari, e po e përfundojnë te një Adem tjetër, që në një mënyrë është edhe i njëjti, Adem Demaçi.

“Simboli i rezistencës tonë, veprimtari më i shquar i çështjes kombëtare dhe i paepur, i cili e kishte një jetë të tërë vepër për interesin tonë të përgjithshëm dhe që pavarësisht burgosjeve të gjata që së bashku bëjnë 28 vjet, nuk u ndal, nuk u lodh, e nuk u thye asnjëherë. Kujtimi për të është i përjetshëm dhe padyshim që kontributi i bacës Adem do të mësohet e do të kultivohet ndër brezat e veprimtarëve përgjatë gjithë këtij shekulli të ri”, tha kryeministri Kurti, thuhet në komunikatën për media e Zyrës së Kryeministrit.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM