Build Skills with our trainings

Sign up now!

Zbulohet pllaka përkujtimore për Deklaratën Kushtetuese të 2 Korrikut 1990

Kor 2, 2021

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bashkë me presidenten Vjosa Osmani dhe ish- deputetin Muharrem Shabani, zbuluan sot në hyrje të ndërtesës së Kuvendit pllakën me anë të së cilës përkujtohet 31-vjetori i miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut të vitit 1990.

Pllaka është vendosur pikërisht në vendin ku është lexuar Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut të vitit 1990.

Kryetari Konjufca tha se me këtë pllakë nderojnë të gjithë ish-deputetët e atëhershëm të Kuvendit të Kosovës, të cilët ishin nënshkrues të Deklaratës së 2 Korrikut.

“Me deklaratën e 2 Korrikut të vitit 1990 ju e keni bërë Kosovën të barabartë me republikat tjera në atë kohë. Faktikisht ju e keni shpallë pavarësinë e këtij Kuvendi”, tha kryetari Konjufca.

Para deputetëve të legjislaturës së vitit 1990 dhe deputetëve aktual, ka folur ish-deputeti Muharrem Shabani, i cili para 31 vitesh e kishte lexuar Deklaratën e 2 Korrikut.

Shabani tha se kushtet dhe rrethanat, në ditën kur u shpall Deklarata Kushtetuese, ishin shumë të rënda, nën rrethim ushtarako-policor nga regjimi i atëhershëm jugosllav dhe të rrethuar nga të gjitha anët me snajperistë.

Megjithëkëtë, Shabani ka thënë se delegatët e atëhershëm ia arritën të miratojnë Deklaratën Kushtetuese, me anë të së cilës e shpallën Kosovën Republikë, thuhet në komunikatën për media e Kuvendit të Kosovës.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM