Build Skills with our trainings

Sign up now!

Kurti: Shoqata e Matematikanëve të Kosovës na bëri krenar me përfaqësimin në IMC 2021

Gus 12, 2021

Medalistët e Olimpiadës së 28-të Ndërkombëtare të Matematikës për Studentë Universitarë – IMC 2021 u pritën në takim nga kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti.

Kryeministri Kurti përgëzoi Ekipin e Kosovës dhe Shoqatën e Matematikanëve të Kosovës për përfaqësimin e denjë të vendit në këtë garë të rëndësishme dhe suksesin e arritur të kurorëzuar me katër medalje. Pas triumfit sportiv në Olimpiadën e Tokios, ky sukses i Kosovës në Olimpiadën e Matematikës shton krenarinë për rininë tonë dhe besimin në potencialin e saj. Në të njëjtën kohë na rikujton përgjegjësinë që institucionet shtetërore kanë për identifikimin dhe kultivimin e potencialit të të rinjve.

Në takim ishin matematikani Valmir Krasniqi, trajner e lider i ekipit dhe Koordinator i olimpiadave në Shoqatën e Matematikanëve të Kosovës dhe profesor Kajtaz Bllaca, prodekan në Fakultetin e Shkencave Matematike-Natyrore dhe studentët medalistë të Departamentit të Matematikës në Universitetin e Prishtinës, Arben Ajredini, fitues i medaljes së artë, Duart Nishefci, fitues i medaljes së argjendtë, Andi Sejdiu, fitues i medaljes së bronztë, si dhe student i Universitetit të Primorskës në Sloveni, Besfort Shala, fitues i medaljes së argjendtë.

Anëtarët e ekipit të Kosovës e njoftuan kryeministrin Kurti lidhur me pjesëmarrjen në IMC 2021, një ndër garat më të rëndësishme botërore të matematikës për studentë universitarë, në të cilën marrin pjesë studentë nga universitete prestigjioze nga të gjitha anët e botës.  Këtë vit në IMC morën pjesë rreth 600 studentë nga mbi 113 universitete, thuhet në komunikatën për media e Zyrës së Kryeministrit.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM