Build Skills with our trainings

Sign up now!

Një minutë heshtje në mbledhjen e Qeverisë për nder të viktimave të aksidentit në Bullgari

Nën 24, 2021

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mbledhjen e 45-të të Qeverisë e ka hapur me një fjalë përkujtimi dhe një minutë heshtje të kabinetit qeveritar në nderim të 46 viktimave të aksidentit në Bullgari.

Në emrin e tij dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, kryeministri Kurti u shprehu ngushëllimet më të sinqerta familjeve, që humbën më të dashurit në këtë fatkeqësi, ndërsa të lënduarve u dëshiroi shërim të shpejtë. Urojmë që tragjeditë e tilla të mos na përsëriten, u shpreh ai.

 

Një udhëtim, që do të duhej të përmbyllej me gëzimin e kthimit në shtëpi dhe evokim kujtimesh të freskëta, u ndërpre tragjikisht në orët e para të mëngjesit të djeshëm, në autostradën “Struma” në Bullgari.

 

46 udhëtarë, prej tyre 12 fëmijë, nuk arritën t’u mbijetojnë flakëve të zjarrit, që kaploi autobusin, i cili po kthehej nga Turqia në Maqedoninë e Veriut.

 

Republika e Kosovës bashkëndjen me Maqedoninë e Veriut dhe të gjithë shqiptarët e tronditur nga kjo tragjedi kombëtare.

 

Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve, që humbën më të dashurit në këtë fatkeqësi. Të lënduarve u dëshirojmë shërim të shpejtë dhe urojmë që tragjeditë e tilla, të mos na përsëriten.

 

Në shenjë solidarizimi dhe nderimi për qytetarët e Maqedonisë së Veriut, dita e sotme në Kosovë, është ditë zie shtetërore.

 

I nderuar kabinet qeveritar,

 

 Ju ftoj për një minutë heshtje në nderim të 46 jetëve të humbura tragjikisht.

 

 I përjetshëm qoftë kujtimi për ta, thuhet në komunikatën për media e Zyrës së Kryeministrit.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

“C*kli m*nstrual”

“C*kli m*nstrual”

Aq shumë eufemizma. “Të kuqet”, “ato”, “tezet”. Më lehtë të vjen kur i mbështjellë pecetat higjienike me qese rrugës...

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM