Build Skills with our trainings

Sign up now!

Kryeministri Kurti: Të paharruara e të pafalshme janë krimet e Serbisë në Kosovë

Nën 19, 2023

Kryeministri, Albin Kurti ka përkujtuar foshnjën gjashtë javëshe Diturije Deliu, që nuk i mbijetoi masakrës së forcave serbe në fshatin Abri të Epërme ku më pas vdiq.

Kryeministri Kurti në postimin e tij në Facebook ka thënë se e mbijetuara e masakrës në Abri të Epërme së 26 shtatorit 1998, nuk mbijetoi, ajo vdiq më 19 nëntor, rrugës për në fshatin Tërdec, gjersa gjyshi i saj, Bajram Fejza dhe halla e saj, Bedrie Deliu Fejza, po e dërgonin për në spitalin ushatarak të UÇK-së. I kishte gjashtë javë. Forcat e armatosura serbe ia masakruan 22 anëtarë të familjes.

 

Diturije Deliu do të festonte sivjet ditëlindjen e 25-të.

 

Ajo u gjetë e gjallë. Fshehur nën trupin e nënës Lumnije. Nënës mburojë.

 

I kishte vetëm 95 ditë.

 

Diturija është foshnja që fle. Përjetësisht. Kështu është përjetësuar në pllakën përkujtimore.

 

I përjetshëm është kujtimi për të.

 

Të paharruara e të pafalshme janë krimet e Serbisë në Kosovë.

 

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM