Build Skills with our trainings

Sign up now!

Në zgjedhjet e 14 shkurtit, Osmani garon për presidente kurse Kurti për kryeministër

Jan 14, 2021

Në një konferencë të përbashkët mes u.d presidentes, Vjosa Osmanit dhe kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtit, kanë nënshkruar marrëveshje për të garuar në zgjedhjet e 14 shkurtit së bashku me një listë. Kurti garon si kryeministër dhe Osmani presidente.

“Unë do të jem kryeministër dhe Osmani presidente në detyrë e cila duhet të legjitimohet dhe se është e domosdoshme rikthimi i qeverisë së mirë. Më 14 shkurt nuk ka zgjedhje po referendum”, ka thënë Kurti.

Kurse u.d. presidentja Vjosa Osmani ka thënë se marrëveshja që kanë arritur sot së bashku me LVV përfaqëson vullnetin e qytetarëve të vendit.

“Marrëveshja që kemi arritur përfaqëson vullnetin e qytetarëve dhe bashkimi shkon përtej bashkimit të një liste. Është bashkim për një kauzë që është në të mirë të qytetarëve tanë. Jemi të vendosur për të respektuar Kushtetutën dhe për të garantuar sovranitetin territorial të Republikës së Kosovës”, ka thënë Osmani.

PUBLIKIME

LAJME

THELLESISHT

DIALOG

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II

Pesë aplikantë që paraqitën një aplikacion për “Grantet e Prodhimit të Përmbajtjes II”, Tv Tema, Internews, RTV Puls, Radio Gorazdevac dhe Besnik Krasniqi do të marrin mbështetje.

BARAZI

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Womair: Informimi i grave dhe burrave për cilësinë e ajrit

Më 19 nëntor, nga ora 10:00 deri në 12:00 në KosovaLive u mbajt ngjarja interaktive “Womair”, e cila kishte për qëllim informimin e djemve, vajzave, grave, burrave, çifteve dhe të gjithë të interesuarve, pa dallim, për mënyrat më efektive për përmirësimin e cilësisë së ajrit në hapësira të brendshme dhe të jashtme.

EDUKIM

Të rinjtë e të moshuarit e Kosovës të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Të rinjtë e të moshuarit e Kosovës të rrezikuar nga informatat, lajmet dhe përmbajtja e rreme

Sipas Media Index 2018, të publikuar nga Open Society Institute në Sofie të Bulgarisë, shtetet në rajonin e Balkanit janë më të ndjeshmet dhe më të rrezikuarat në Evropë nga dezinformimi dhe lajmet e rreme. Kjo është kryesisht për shkak të nivelit të ulët të edukimit, numrit të lartë të mediave të kontrolluara nga shtetet apo intereset e bizneseve, dhe për nga mungesa e besimit në shoqëri. Kjo rrezikshmëri nga manipulimi dhe nga konsumimi pa filter i përmbajtjes në media, paraqet një rrezik të madh për rajonin dhe specifikisht për Kosovën.