Oficeri i FSK-së shpëton nga mbytja në det nënë dhe vajzë

Oficeri i FSK-së shpëton nga mbytja në det nënë dhe vajzë

Një grua nga Kosova, F.Berisha dhe vajza e saj, R.Berisha, kanë shpëtuar nga mbytja në det, falë vigjilencës, zgjuarsisë, intervenimit të shpejtë dhe vetëmohues të oficerit të FSK-së, nënkolonel Bexhet Shala. Ngjarja ka ndodhur në një nga plazhet e Shëngjinit në...
MKRS: Hapet edicioni i 11-të i Festivalit të Arkitekturës

MKRS: Hapet edicioni i 11-të i Festivalit të Arkitekturës

Cili duhet të jetë kontributi ynë për një të ardhme më të qëndrueshme? Kjo është pyetja që do të shtrohet në edicionin e 11-të të Festivalit të Arkitekturës në Kosovë, që shënoi hapjen zyrtare në hapësirat e Lapidariumit të Muzeut të Kosovës. Tema e këtij viti është...
Në IKSHPK shënohet Dita botërore pa duhan

Në IKSHPK shënohet Dita botërore pa duhan

Nën moton “Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan”, në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, është shënuar Dita Botërore pa Duhan. Drejtori i Institutit Kombëtar, Prof. Dr. Naser Ramadani tha se duhani është kërcënim për shëndetin publik në Kosovë, andaj duhet...